BilgiHAYAT.Com " Hayat Dolu Bilgi Burada "

Bağcılar’da Fuat Sezgin Bilim Merkezi açıldı

08.08.2019
27
Reklam
Bağcılar’da Fuat Sezgin Bilim Merkezi açıldı

Bağcılar Belediyesi, çocuklara bilimi sevdirmek ve bilim insanı olmaya yönlendirmek amacıyla İslam Bilim Tarihi Araştırmacısı Prof. Dr. Fuat Sezgin‘in adının verildiği bilim merkezi kurdu. Çocuklar el becerilerini ve ve düşüncelerini geliştirdikleri bilim merkezinde, icat yapma fırsatı da buluyor.

 

 

Reklam

Bilim merkezi, 8D Sinema ve Planetaryum binasının bünyesinde kuruldu. Bilim merkezinde girdap tünelinden jiroskopa, Arşimet deney istasyonundan fısıltı çanaklarına kadar çok sayıda bölüm bulunuyor.

Reklam

Çocuklar okullarda teoriğini gördüğü derslerin bu deney istasyonlarında uygulamasını yapıyor. Ayrıca ressam robot, robot uçak, güneş enerjisi atölyelerinde bireyler, günlük olaylara bilimsel bir bakış açısıyla yaklaşabilme ve düşünce becerilerini geliştirebilme özelliklerini de kazanıyor.

 

 

Öğrenciler bilim merkezinde deney yapıyor.

BİLİMİ EĞLENCEYE DÖNÜŞTÜRÜYORLAR

Kendilerine verilen malzemelerden icatlar yapan öğrenciler, kendi yapmış oldukları robotları da yanında götürüyor.

Bilim merkezi, ziyaretçilere aktif şekilde gezebilecekleri, dokunabilecekleri, deneyebilecekleri dinamik ortamlar da sunuyor.

Çocuklar, merkezde bilimi eğlenceye dönüştürme imkanı da buluyor. Kimi bisiklet pedalı çevirerek enerjisiyle elektrik üretirken kimi maddenin dördüncü halini yansıtan plazma kürelerine dokunarak floresan lambayı çalıştırıyor.

Öğrenciler hem eğleniyor hem de merak ettikleri konuları deney yoluyla öğrenebiliyor.

“ÇOCUKLARIMIZA İLHAM VERMEK İÇİN KURDUK”

Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, daha güçlü bir nesil için çalıştıklarını belirterek şunları söyledi: 

“Her konuda olduğu gibi bilim konusunda da geleceği şekillendirmek durumunda ve sorumluluğundayız. Bu anlayışla eğitimin her alanında çocuklarımızın ve gençlerimizin yanındayız. Çocuklarımıza ilham vermek, onları bilime teşvik etmek maksadıyla kurduğumuz bu merkezden geleceğin bilim ve teknoloji dehalarının yetişmesini ümit ediyorum. Çocuklarımızı keyifli ve yararlı zaman geçireceği bilim merkezine bekliyorum.”

Hafta içi gençlere açık olan bilim merkezi, hafta sonu yetişkinlere hizmet veriyor.

Kaynak : http://www.haber7.com/egitim/haber/2882257-bagcilarda-fuat-sezgin-bilim-merkezi-acildi

Reklam
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Dipnot : Web Sitemizde Haberler Kaynak Gösterilerek Paylaşım Yapmaktadır.
%d blogcu bunu beğendi: